עמוד בית  צור קשר  מפת אתר הפוך לדף הבית
חיפוש     
אודות קבוצת לוי יצחק פורום לוי יצחק מחירון בהנחה מילון מונחים נדל"ן התאם רכב לתקציבך Apartment Prices עתיקות

מי יקנה את הדירות הקטנות?

 

2 חדרים  + הול ומרפסת - היתה דירת החלומות של הזוגות הצעירים לפני 50 שנה.

דירות 2.5 חד' נרכשו לפני 40 שנה, ודירות 3 חד' המשיכו במשך כ-2.5 עשורים עד שנת 1995 בערך.

מאז אמצע שנות התשעים רוב הזוגות הצעירים אינם מסתפקים כדירה ראשונה בדירה בת פחות מ-3.5 או 4 חד'.

 

מאחר ודירות 3.5 חד' אינן נמצאות בסטנדרט הבנייה של היזמים היום הם רוכשים בדרך כלל דירות בנות 4 חד'. השיקול הוא פרקטי: אם מתחילים בדירת 3 חד' יש צורך לעבור דירה תוך תקופה קצרה ביותר עם הגדלת המשפחה. מאחר ומעבר דירה הוא הליך מסורבל ויקר, משתדלים להימנע ממנו ולהתחיל את החיים בדירה שתתאים לפחות ל-10-15 שנים ראשונות ויותר.

 

סקר:

סקר, שנערך בקרב 1,310 זוגות צעירים מגוש דן, חיפה, השרון, השפלה ודרום הארץ, נשואים, רובם הגדול ללא ילדים, חסרי דיור בבעלות המתעתדים לרכוש דירה ראשונה, העלה:

956 משפחות, המהווים 73% לא ירכשו דירה קטנה יותר מדירת 4 חד'. הם מוכנים להתפשר על גיל הנכס, מיקומו, אך לא ירכשו דירה בשטח קטן מדירה שתהיה פחות מדירת 4 חד'. הם לא ירכשו דירת 3 חד' חדשה, אבל מוכנים לשקול רכישת דירת 3 חד' או 3.5 ישנה של פעם עם מרפסות גדולות, שאחרי שיפוץ יכולה להפוך לדירת 4 חד' מרווחת.

 

נכללו בסקר 154 משפחות מהשרון:

46 משפחות מכפר סבא, 28 מרעננה, 31 מהוד השרון, 21 מהרצליה ו-8 מרמת השרון, למעלה מ-10% מהנסקרים היו חד משמעיים לגבי העובדה שלא ירכשו דירה קטנה יותר מדירת 3.5 או 4 חד'.

הם מוכנים לעומת זאת לשנות אזור מגורים, לעבור מרעננה לכפר סבא, להוד השרון או לצור יצחק. גם תושבי הרצליה, הוד השרון וכפר סבא מוכנים להגר לערים אחרות בשרון והיו כאלה שהיו מוכנים להרחיק צפונה עד חדרה (רק 2 משפחות), לעומת זאת הנכונות להגר לנתניה גבוהה מאוד 28% מוכנים לקחת בחשבון את נתניה למרות שהיא הצפונית מבין הערים בשרון. גם צור יצחק היא אופציה שהתקבלה על דעתם של מספר גדול (16%) מתושבי השרון.

20 משפחות שמהוות כ-15% מהמשפחות שנסקרו מאזור השרון, אמרו שהן מוכנות לשקול דירה בת 3 חד' אם היא בדירת קרקע עם גינה וזכויות בנייה והרחבה, או לחילופין דירה ישנה וגדולה שניתן לשפץ ולספח מרפסות וכו'. צריכים לבדוק כל דירה לגופו של עניין. הם לא ירכשו דירה חדשה בת 3 חד' שלא ניתן לעשות ממנה יותר מ-3 חד' אלא אם המחיר יהיה מאוד אטרקטיבי ומאוד "שווה" ויהיה כדאי להם לעשות את המאמץ.

כפי שציינו, תושבי השרון מוכנים להגר לערים בשרון, ולהרחיק לעיתים עד פרדס חנה וחדרה, אבל הם אינם שוקלים לעבור לשפלה. הם מוכנים לעבור לגוש דן ולתל אביב.

 

בין הנסקרים 16 משפחות ממודיעין.

5 משפחות מתגוררות בשכירות בעיר בדירות בנות 3 חד' ולמרות זאת לא ירכשו דירות 3 חד': "הפער בין דירת 3 חד' לדירת 4 חד' לעיתים הוא כ-100,000 ₪, ולעיתים פחות. ולא משתלם לרכוש דירת 3 חד' ". "עדיף לרכוש דירת 4 חד' ברח' כסליו, או עמק האלה או ישעיהו הנביא בכ-1,150,000 ₪ או לכל היותר 1,200,000 ₪, כשעל דירת 3 חד' דורשים ומקבלים כ-1,100,000 ₪.

אחד הנסקרים אמר לנו שאת הדירה בה הוא מתגורר, דירת 3 חד' ברח' ירמהו הנביא מכרו ב-1,100,000 ובמחיר הזה ניתן לרכוש גם דירת 4 חד' יפה במודיעין. אז מוכנים להתפשר על גודל מרפסת או קומה ונוף, אבל לא על שטח ומספר חדרים.

 

בתל אביב וגוש דן המצב ידוע: או שרוכשים דירות ישנות ומשפצים או שעוברים למעגל השלישי והרביעי מתל אביב.

לפני שנתיים שלוש זוגות צעירים מתל אביב עברו לרמת גן גבעתיים. זאת כבר היסטוריה והיום המחירים בערים אלה גבוהים וצריכים להמשיך הלאה: אז יש את אור יהודה ויהוד, בת ים, רחובות ובאר יעקב.

ובאופן מפתיע בשבועו האחרונים קונים גם דירות 4-5 חד' עם מעלית בדרום תל אביב יד אליהו במחירים של 1,100,000-1,450,000 ₪ בהתאמה.

 

385 משפחות זוגות צעירים נסקרו מתל אביב וגוש דן:

49 מתוכם, כ-13% יישארו בתחומי אזור מגוריהם. הם מוכנים לעבור לדרום תל אביב, הדר יוסף, יד אליהו, ושוקלים כל מיני אופציות ובלבד שלא להתרחק. אבל הם לא ירכשו דירה קטנה חדשה - לעומת זאת הם ירכשו דירה בת 3 חד' ישנה או דירה בבניין ישן עם זכויות הרחבה כמו בהדר יוסף. 

אופציה אחרת שנשקלת היא דירה ישנה שתיכלל בעתיד בתכניות פינוי בינוי בהדר יוסף, נווה שרת רמת גן, גבעתיים או קריית אונו.

305 משפחות מתוך המשפחות שנסקרו מתל אביב וגוש דן, ומהווים כ- 79%, יעזבו את מקום מגוריהם למעגלים השני שלישי ואף רביעי, יגיעו עד גדרה, באר יעקב, רמלה, יבנה ופרדס חנה, אך לא יתפשרו על דירת 3 חד' חדשה קטנה. 8% מהנסקרים (31 משפחות) לא ענו ולא ידעו מה הם מתכוונים לעשות ולא יודעים בבטחה שלא ירכשו דירת 3 חד' חדשה באם המחיר יהיה אטרקטיבי.

 

68 משפחות מאזור נתניה השיבו תשובות מעניינות:

16 משפחות שמהוות כ-24% ומתקשות להתמודד עם מחירי הדירות בנתניה, אף שהיו מאוד מעוניינות להישאר בעיר ו/או לרכוש דירת 4 חד' ישנה ומרווחת בעיר ולשפץ אותה, הם שוקלים מעבר לאזור חדרה לדירות 4 חד' חדישות בכ-850,000 ₪. הם לא ירכשו במחיר זה דירת 3 חד' חדשה בנתניה גם אם זו תסופק להם.

רוב הנסקרים מאזור נתניה אינם מתקשים למצוא פתרונות דיור במחירים משתנים בעיר אך לא מעוניינים לרכוש דירת 3 חד' חדישה.

3 משפחות כ-4% לא ענו, לא ידעו מה יעשו במידה ויקבלו דירת 3 חד' חדשה  במחיר מאוד אטרקטיבי.

 

290 זוגות צעירים מאזור חיפה ומיעוטם מהקריות:

הם היו מאוד מעוניינים לרכוש דירת 4 חד' ברמת אלון או אחוזה, אבל במקום זה ירכשו דירת 4 חד' בנווה שאנן או רמות רמז או יזרעאליה.

11 משפחות כ-4% משפחות שוקלות לעבור לאזור יוקנעם, 5 משפחות מתכוונות לעזוב לכיוון עפולה ולפרדס חנה. האופציה של רכישת דירת 3 חד' חדישה כמעט שאינה עומדת על הפרק.

12 נסקרים כ-6% אינם בטוחים ולכן אינם משיבים.

 

תשובות אלה התקבלו מזוגות צעירים בגוש דן ותל אביב, וגם בכפר סבא, רחובות וחיפה. הנכונות לרכוש דירות ישנות נמוכה יותר בראש העין למשל, שם ענו הזוגות הצעירים שהם מעוניינים בדירת 4 חד' בבניינים בני 10 או 15 אבל לא ירכשו דירות בבניינים הוותיקים בעיר.

בראשון לציון זוגות צעירים ירכשו דירות 4 חד' בבניינים בני 20 עם מעלית ולא ירכשו דירות חדשות בנות 3 חד' באותו מחיר.

 

בבאר שבע התשובות היו מורכבות יותר:

פער המחירים בין השכונות החדשות רמות, נווה זאב ונחל עשן לבין הרובעים הוותיקים בעיר לעיתים בלתי עביר, ובתמורה לרכישת דירת 4 חד' ברובע ישן לא ניתן לרכוש אפילו דירת 3 חד' באחד הרובעים החדשים.

לכן לעיתים הזוגות הצעירים שמעוניינים להתגורר בשכונות החדשות רוכשות בקשיים רבים דירות בנות 3 חד' ומאוחר יותר משפרות דיור בתוך השכונה. דירות 3 חד' חדשות נתפסות כדירות קטנות בעלות מרחב מחייה קטן שלא ניתן "להפיק מהן יותר ממה שיש". לכן זוגות צעירי ישתדלו להימנע מלרכוש אותן.

 

 

236 זוגות המהווים כ-18% מתכוונים לעבור לאזור מרוחק יותר, להתרחק מהאזור הגרעיני שלהם מרחק של חצי שעה נסיעה לפחות. (מגוש דן לאזור גדרה, רחובות, מודיעין, יבנה, אשקלון, חדרה, באר יעקב)

16 יוצאים מגוש דן לגליל או לערים בדרום הארץ. אבל אף אחד מהם לא ירכוש דירת 3 חד'. הם עתידים להתגורר בדירות מרווחות או ביחידות צמודות קרקע.

118 זוגות השיבו שהם כרגע בעמדת המתנה. מתקשים להחליט אם לקנות עכשיו או להמתין לראות אם המחירים ירדו.

 

אבל לשאלתנו: "האם ירכשו דירת 3 חד'?" - התשובה היתה כמעט חד משמעית:

כמעט בטוח שלא דירת 3 חד', עדיף דירת 4 חד' במיקום רחוק וזול יותר אבל אין טעם לרכוש דירה שתוך 3 שנים צריך לעבור ממנה!

 

חשוב לציין:

כל הזוגות הצעירים שנסקרו נזקקו למשכנתא גבוהה,

הסכום המקסימלי שהיה ברשות הזוגות היה 1,400,000 ₪ כולל משכנתא.

הסכום המינימאלי (באזור באר שבע) 570,000 ₪

הסכום הממוצע כ-1,000,000 ₪

 

נראה שאם ייבנו דירות בנות 3 חד', הן יירכשו על ידי משקיעים לצרכי השקעה והשכרה, משום שהזוגות הצעירים אינם קהל היעד של דירות אלה.

 

היה מעודכן! נדל"ן | רכב | אופנועים הצטרף לרשימת הדיוור
 
 
מדיניות הפרטיות | זכויות שמורות  © לוי יצחק 2008. נבנה ע"י כתום בניית אתרים