עמוד בית  צור קשר  מפת אתר הפוך לדף הבית
חיפוש     
אודות קבוצת לוי יצחק פורום לוי יצחק מחירון בהנחה מילון מונחים נדל"ן התאם רכב לתקציבך Apartment Prices עתיקות

ביטוח - חוקי ביטוח

    

 

המדור בעריכתו של:   

עו"ד ג'ון גבע - מומחה לביטוח ונזיקין משמש, בין היתר, כיועץ המשפטי של לשכת סוכני ביטוח בישראל.  

 

שלח שאלה לעו"ד ג'ון גבע ! 

_____________________________________________________________________________

מאמרים בנושא ביטוח אשר פורסמו במדור משפטי - במחירון רכב לוי יצחק :

על מי מוטלת החובה לבטח בביטוח מקיף רכב מליסינג מימוני?
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בחיפה נדונה תביעתה של חברה אשר שכרה מספר כלי רכב מחברת ליסינג. באחד מימי תקופת שכירות אחד הרכבים מחב' הליסינג, נגנב הרכב, עת היה ברשות שני עובדי השוכרת, ודבר הגניבה הועבר לידיעת חב' הליסינג ולמשטרה. מנהל השוכרת ביקש בשיחתו עם חב' הליסינג את פרטי חב' הביטוח הרלוונטית, אך נענה, כי זו לא התקשרה בביטוח מקיף לגבי הרכב, בניגוד לחובתה של חב' הליסינג על פי חוזה השכירות, כנטען.
מיהר לחתונת אחיו ופגע ברכב אחר - ישלם!
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בבאר שבע, נדונה תביעתו של נהג שניזוק בתאונת דרכים.
כל אחד מהצדדים טען שהאשם לתאונה מוטל על הצד השני, בשל חציית צומת מרומזרת באור אדום ובאופן לא זהיר.
שימוש ברכב כ"מקום מפגש" אינו "שימוש למטרות תחבורה"
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בפתח תקווה נדונה תביעתה של מי שנפגעה לטענתה בתאונת דרכים כנגד בנה. פסק הדין ניתן מפי כבוד השופט נחום שטרנליכט, ודן בזכאותה של התובעת לפיצויים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בגין פגיעה שנגרמה לה לאחר שיצאה מהרכב בו נהג בנה.
נהיגה על ידי בן משפחה של עובד החברה
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בתל אביב נדונה תביעתם של חברה שאיפשרה לאחת העובדות מטעמה להשתמש ברכב החברה, כנגד מבטחת הרכב בביטוח מקיף, בגין נזקי תאונת דרכים שארעה בעת שהרכב נמסר לשימוש העובדת.
פסק הדין ניתן ביוני 2009, מפי השופט מנחם קליין, ודן בשאלה אם היתר הניתן ממעביד לעובדו, להשתמש ברכב החברה ולאפשר גם לבן משפחתו להשתמש ברכב, חייב להינתן כל פעם מחדש, או שניתן לאשר כאמור באופן גורף.
אי השתתפות בקורס רענון נהיגה אינו פגם פורמאלי בתוקף הרישיון
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט המחוזי בירושלים, נדון ערעורה של מבוטחת כנגד מבטחתה בביטוח חובה לרכב (להלן: "המבוטחת" ו"חב' הביטוח", בהתאמה). עוה"ד אגרון ואוזנה, ועוה"ד לוי ולבן ייצגו את הצדדים בתביעה.
פסק הדין ניתן במרץ 2009, מפי הרכב השופטים צבי זילברטל, גילה כנפי-שייניץ ויוסף שפירא, ודן בזכאותה של המבוטחת לפיצויים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן: "החוק"), בגין תאונת דרכים בה הייתה מעורבת (להלן: "התאונה").
שוד דרכים" - מאורע שנגרם בשל תקיפה - לא ייחשב כ"תאונת דרכים
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית המשפט העליון נדון ערעורה של חברת הביטוח שהוציאה תעודת ביטוח חובה למבוטחת שנפגעה בתאונה במהלך אירוע "שוד דרכים", לאחר שזה הוכר כתאונת דרכים על ידי הערכאות הנמוכות
התובע יפוצה בגין גניבת פריטים מרכבו מכוח הרחבת "כל הסיכונים" לביטוח תכולת דירתו
מאת: ען"ד ג'ון גבע
בבית משפט לתביעות קטנות בנתניה נדונה תביעתו של מבוטח כנגד חברת הביטוח שערכה לו פוליסה לביטוח דירתו (להלן: "המבוטח", "המבטחת" ו"הפוליסה", בהתאמה). הפוליסה כללה הרחבה מסוג "כל הסיכונים" לביטוח תכולה מחוץ לדירה. פסק הדין ניתן במאי 2009, מפי השופטת יעל קלוגמן.
שאלת היחס בין נתוני הרכב המבוטח לבין גובה הפרמיה שיש לשלם בעדו
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט לתביעות קטנות בירושלים נדונה תביעתם של מבוטחים בביטוח מקיף (להלן: "התובעים"), כנגד מבטחתם (להלן: "המבטחת"). פסק הדין ניתן מפי כבוד השופטת מלכה אביב, ודן בשאלת היחס הראוי בין מצב הרכב לבין גובה הפרמיה המשולמת בעדו, בביטוחי מקיף.
במועדים הרלוונטיים היו התובעים הבעלים של רכב, אשר בוטח בפוליסה לכיסוי נזקי רכוש עצמיים ונזקי צד ג' (להלן: "הפוליסה").
בעלת הרכב ניסתה לזכות בתגמולי ביטוח 'מנופחים' על חשבון הנהג הפוגע
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום באשקלון נדונה תביעתה של מבטחת בפוליסת ביטוח מקיף (להלן: "המבטחת" ו"הפוליסה"), כנגד הנהג שפגע ברכבה של המבוטחת בביטוח המקיף (להלן: "הנהג הפוגע" ו"המבוטחת"). פסק הדין ניתן בנובמבר 2008, מפי כבוד השופטת סבין כהן.
במועדים הרלוונטיים לתביעה, נהגה המבוטחת ברכב מסוג אופל (להלן: "הרכב"), אולם בשל מהירות נסיעתו של הנהג הפוגע, כניסתו לצומת שאינו פנוי, ואי ציות לתמרור מתן זכות קדימה, אירעה בין השניים תאונת דרכים (להלן: "התאונה").
חובה לבטח בביטוח צד ג'
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, ניתן פסק דין חשוב ומעניין בעניינם של נפגעת בתאונת דרכים, כנגד הנהג שפגע בה (להלן: "התובעת" ו"הנתבע"), לטענתה, בחלק האחורי של רכבה, ואשר נהג ברכב מהשכרה (להלן: "התאונה", "חברת ההשכרה" ו"השוכר").
התובעת טענה, כי בכך שחברת ההשכרה בקשה לפצותה בגין נזקי התאונה, ואף מסרה לה כתב סילוק בסכום הפיצוי, היא הודתה באחריותה.
מסירת מידע כוזב בקשר למפתחות תשלול מבעל הרכב פיצויים
מאת: עו"ד ג'ון גבע
פסק הדין ניתן באוגוסט 2008, מפי כבוד השופטת שירלי רנר, ודן בנושא מרמה בתביעות לקבלת דמי ביטוח, בהתאם לסעיף 25 לחוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981 (להלן: "החוק").
במועדים הרלוונטיים לתביעה, היה המבוטח הבעלים של משאית אשר נגנבה מחצר ביתו (להלן: "המשאית").
חברת הביטוח לא עמדה בנטל להוכיח שהנהג התכוון לגרום למקרה הביטוח ולפגוע ברכב האחר
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בירושלים נדונה תביעתו של נהג שרכבו נפגע (להלן: "הניזוק"), שיוצג על ידי עו"ד גיל ישראלי, כנגד מבוטח בביטוח מקיף לרכב (להלן: "המבוטח"), שיוצג על ידי עוה"ד בועז אלקלעי ותמר פוקס, ומבטחתו (להלן: "המבטחת"), שיוצגה על ידי עו"ד ערן אביטל.
פסק הדין ניתן באוקטובר 2008, מפי כבוד השופטת חגית מאק-קלמנוביץ, ודן בזכאותו של הניזוק, לפיצויים בגין נזקי רכוש שנגרמו לו כתוצאה מתאונת דרכים, בה היו מעורבים, בין היתר, רכביהם של המבוטח והניזוק.
האם ביים המבוטח את השחחת רכבן ?
מאת: עו"ד ג'ון גבע
לבית משפט השלום בתל אביב הוגשה תביעתו של מבוטח בביטוח מקיף (להלן: "המבוטח"), כנגד מבטחת הרכב (להלן: "המבטחת" ו"הרכב"). פסק הדין ניתן מפי כבוד השופט ירון בשן, בדצמבר 2007.
הרכב נגנב בפתח תקווה, נמצא מאוחר יותר על ידי המשטרה, אך הושחת (להלן: "האירוע"). פניית המבוטח לקבלת תגמולי הביטוח בגין האירוע, נענתה בסירוב המבטחת בשל הטענה, כי הן הפרטים הקשורים בגניבת הרכב, כפי שמסר המבוטח, והן תשובותיו להצעת הביטוח, היו שגויים.
הופחתו תגמולי הביטוח בגין השארת המפתחות במתנע
מאת: עו"ד ג'ון גבע
לטענת המבוטח, נשארו מפתחות הרכב במתנע, אך המנוע כובה. כן טען, שבעוד שפנה לעבר הכספומט, נכנס אלמוני לרכבו, התניע את הרכב, ונסע עימו משם, והכול תוך פחות מ- 30 שניות ותוך שמירת קשר עין עם הרכב, לטענת המבוטח.
התוצאות של אי גילוי מידע אודות תביעות קודמות של המבוטחים
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בירושלים נדונה תביעתם של מבוטחים בביטוח מקיף לרכב (להלן: "התובעים"), שיוצגו על ידי עו"ד שי שלמה, כנגד סוכנות הביטוח עימם התקשרו המבוטחים (להלן: "הסוכנות"), שיוצגה על ידי עו"ד י. מנדה, וכנגד חברת הביטוח (להלן: "המבוטחת"), שיוצגה על ידי עו"ד אסף ורשה.
פסק הדין ניתן בסוף חודש יולי 2008, מפי כבוד השופטת אילתה זיסקינד, ודן בסוגיית חובת הגילוי הייזום של מועמד לביטוח מקיף אודות תביעות קודמות.
כיצד יפוצה המבוטח לאחר פגיעות ברד על גג רכבו ?
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בנתניה נדונה תביעתו של תומר (להלן: "המבוטח"), שיוצג על ידי עו"ד דוד פלד מרב, כנגד חברת הביטוח (להלן: "המבטחת"), שיוצגה על ידי עו"ד שפרינגר. פסק הדין ניתן מפי כבוד השופטת יעל קלוגמן, בשנת 2008.
המבוטח ביטח את רכבו (להלן: "הרכב"), בפוליסה לביטוח מקיף (להלן: "הפוליסה"). התביעה הוגשה בגין נזקים שנגרמו לרכב, בשל סופת ברד שפגעה בעיקר בגג הרכב ובמכסה המנוע.
הלך לקנות פרחים והשאיר את הרכב מותנע - בינתיים הרכב נגנב !!
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בירושלים נדונה תביעתו של שמואל דקלו (להלן: "המבוטח"), שיוצג על ידי עו"ד חיים קליר, כנגד המבטחת בביטוח מקיף (להלן: "המבטחת"), שיוצגה על ידי עו"ד אושרית רוטקופף.
פסק הדין ניתן בחודש יולי 2008, ודן בתביעתו של המבוטח לתגמולי ביטוח בגין גניבת רכב מסוג פולקסוואגן קרוול, ששימש להסעת נוסעים בשכר (להלן: "הרכב"). הרכב בוטח בפוליסת ביטוח מקיף אצל המבטחת (להלן: "הפוליסה"), אשר דחתה את התביעה לתגמולי ביטוח, מהנימוק שהאירוע נשוא התביעה לא היה
גניבת רכב בדרך לבדיקה לפני רכישה
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית המשפט השלום בירושלים ניתן פסק דין חשוב בנושא ההבחנה בין נהג "גנב" לבין נהג, ש"חרג מההרשאה" שניתנה לו.
מדובר היה בתביעה של המבוטח בביטוח מקיף (להלן: "המבוטח"), אשר היה מיוצג על ידי עו"ד פנחס כהן, שביקש למכור את רכבו המבוטח מסוג 'סיטרואן', כשלרכב לא היה ביטוח חובה ואף לא טסט בתוקף.
המבוטח לא ישופה בגין החלפת חלקי רכב מקוריים בנסיבות קיומם של חלקים חלופיים
מאת: עו"ד ג'ון גבע
המבטחת שלחה מטעמה שמאי להערכת גובה נזקי הרכב (להלן: "השמאי"), אך למרבה פליאתו של ציון, העריך השמאי את גובה הנזק, בסכום נמוך מהסכום שהוציא בפועל לצורך תיקון הרכב.
הנטל להוכחת חריגי הפוליסה – אי עמידה בתנאי "הסעות בשכר"
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט השלום בראשון לציון, נדחתה תביעתו של פרליס אפרים (להלן: "אפרים"), שיוצג על ידי עו"ד גדעון היכל, כנגד המבטחת בביטוח מקיף (להלן: "המבטחת"), שיוצגה על ידי עו"ד נמרוד רזיאל.
במועדים הרלבנטיים לכתב התביעה, הפיקה המבטחת פוליסת ביטוח שכללה, בין היתר, ביטוח מפני גניבת רכבו של אפרים מסוג טויוטה קורולה (להלן: "הפוליסה" ו-"הרכב").
המשמעות של אי העמידה בחובת הליווי לנהג חדש, מבחינת הזכאות לתגמולי ביטוח
מאת: עו"ד ג'ון גבע
בבית משפט המחוזי בירושלים, נידון ערעורה של חברת הביטוח, שהייתה המבטחת בביטוח מקיף (להלן: "המבטחת") (להלן: "הפוליסה") לרכבה של סימה מלכה (להלן: "סימה").
סימה, הינה אימו של הנהג ברכב בקרות התאונה (להלן: "הבן"), שהיה נהג חדש החייב במלווה בהתאם להוראות סעיפים 12א, 12א1 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], תשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה"). סימה הייתה המוטבת בפוליסה וזכתה בתגמולי הביטוח בהתאם לפסק דין שניתן בבית משפט השלום בירושלים מפי השופט יצחק מילנוב.
גורלו של רכב שנשרף – ומה עם תגמולי הביטוח?
מאת: עו"ד ג'ון גבע
ברכבו של אלכסנדר צינם (להלן: "אלכסנדר") פרצה שריפה בעקבותיה תבע מחברת הביטוח בה היה מבוטח במועדים הרלבנטיים, בין היתר כנגד אירועי שריפה, (להלן: "המבטחת") את תשלום תגמולי הביטוח.

השאלה שבמחלוקת הייתה האם אלכסנדר או מי מטעמו היו מעורבים ו/או אחראים בזדון להתרחשות האירוע?
 
מדיניות הפרטיות | זכויות שמורות  © לוי יצחק 2008. נבנה ע"י כתום בניית אתרים